Zelená úsporám

Co je Nová zelená úsporám?

V programu Nová zelená úsporám mohou žadatelé získat dotaci až 50% na zateplení, výměnu oken a dveří, instalaci solárních panelů, fotovoltaiky a rekuperace. Je možné žádat i na dílčí rekonstrukci. Všechny použité výrobky musí být registrovány v dotačním programu. Díky realizaci těchto opatření dochází k zásadní úspoře na vytápění objektu a ke zhodnocení nemovitosti. Od roku 2008 bylo mezi žadatele rozděleno přes 20 miliard Kč, tzn. průměrná výše dotace na žadatele je více než 272.000 Kč.

Ušetřili jsme více než 104 miliónů Kč
téměř 700 klientům

Bez starostí

Dotaci vyřídíme na klíč od A do Z.

Bez rizika

V případě neschválení Vaší žádosti nezaplatíte ani korunu.

Spočítejte si výši dotace

Ušetřete čas a využijte naši kalkulačku.

Zavoláme vám

Nevíte si rady? Nechte nám kontakt a my se vám ozveme.

Kdo může o dotace žádat

Majitelé rodinných domů, u kterých bylo vydáno stavební povolení před rokem 2007. Mohou to být fyzické i právnické osoby. O dotaci je možno žádat před realizací, v průběhu realizace nebo až 24 měsíců zpětně, vždy je ale lepší nejdříve vyřídit dotaci a potom realizovat.

S čím Vám pomůžeme?

  • vstupní konzultace a výběr optimální varianty
  • návštěva technika u Vás doma, zaměření rodinného domu
  • zpracování žádosti o dotaci
  • vypracování potřebných odborných dokumentů - průkaz energetické náročnosti budovy, projektová dokumentace, krycí listy technických parametrů, apod.
  • podání žádosti na příslušný úřad
  • komunikace s úřadem až do úspěšného vyplacení dotace

Proč současně žádat o Kotlíkovou dotaci?

Je to státní příspěvek až 100% z maximální ceny 150 tis. Kč na výměnu stávajícího kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním za nový ekologičtější zdroj tepla. Do roku 2022 Evropská unie zakáže používání 75% stávajících neekologických kotlů. Kotlíkové dotace je možné využít na nový kotel na uhlí nebo dřevo, plynový kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo. V rámci dotace lze profinancovat také částečně naši práci s vyřízením dotace, montáž zdroje, úpravu otopné soustavy či menší úpravu objektu z hlediska energetické úspory. První vlna Kotlíkových dotací již skončila, další dvě vlny jsou před námi. Vzhledem k faktu, že v některých krají byly peníze vyčerpány za 2 dny, je rozumné se na podání žádosti připravit dopředu.

Nejčastější dotazy

Na co mohu dotaci Nová zelená úsporám využít?

Podpora bude poskytována v následujících oblastech:

  • oblast “A”: Snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů (tzn. zateplování a výměna oken a dveří)
  • oblast “B”: Výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností (tzv. pasivních domů)
  • oblast “C”: Efektivní využití zdrojů energie (zdroje tepla) - tzn. kotle nebo krbová kamna na biomasu, plynové kondenzační kotle, tepelná čerpadla, termické solární systémy, systémy nuceného větrání se zpětným získáváním tepla

Jak velkou dotaci mohu získat?

Výše dotace závisí na rozsahu a kvalitě provedených prací (čím lepší zateplení čili nižší energetická náročnost budovy po realizaci opatření, tím vyšší dosažená míra podpory). Podrobněji si výši své dotace spočítejte v naší kalkulačce. 1 žadatel může využít dotace v maximální výši 5 milionů Kč.

Kdy mohu o dotaci žádat?

Program Nová zelená úsporám je aktuálně spuštěn, žádosti se přijímají. Dle vyjádření Státního fondu životního prostředí by měl být spuštěn do roku 2021 nebo do vyčerpání financí.

Mám o dotaci žádat před nebo po realizaci?

O dotaci je možno žádat před realizací, v průběhu nebo až 24 měsíců po realizaci. Důrazně doporučujeme žádat před samotnou realizací z důvodu instalace např. zateplení v minimálních tloušťkách, abyste splnili podmínky pro získání dotace. Při žádání po realizaci se stává, že realizovaná opatření nejsou dostatečná a žádost nebude schválena.

Kdo může o dotaci žádat?

Program je určen pro vlastníky a stavebníky rodinných domů, a to jak fyzické osoby, tak i právnické osoby, kteří chtějí realizovat opatření na snížení energetické náročnosti budov nebo na efektivní využití zdrojů energie v budovách.

Jak dlouho od podání žádosti potrvá, než dostanu vyplacenou dotaci?

Po podání žádosti má Státní fond životního prostředí 30 dní na vyjádření se k dotaci. Jakmile doložíte faktury a příslušné dokumenty po realizaci, peníze se vyplácí do cca 6 týdnů.

Mám nárok na vyšší dotaci v regionech s horším ovzduším?

Ano, v Moravskoslezském a Ústeckém kraji je dotace vyšší o 10%.

Je schválení dotace Nová zelená úsporám limitováno aktuálním zdrojem tepla?

Ano, zdroj tepla pro získání dotace musí být 3. emisní třídy a vyšší. Současně se žádostí Nová zelená úsporám lze podat také žádost v rámci programu Kotlíková dotace, kde můžete na nový kotel získat dotaci až 100% ceny kotle.