Program Nová zelená úsporám spuštěn!

Program Nová zelená úsporám spuštěn!

Dlouho očekávané spuštění programu Nová zelená úsporám je konečně tady. Státní fond životního prostředí zahájil 15. května v 10:00 přijímání žádostí, ve kterých můžete čerpat dotace na úspory energií a zhodnocení vašich nemovitostí. Částka 1,1 miliardy Kč bude rozdělena mezi majitele rodinných domů, kterým připadne 600 milionů Kč. Dalších 500 milionů Kč pak obdrží vlastníci pražských bytových domů. O dotaci můžete žádat do 31. října tohoto roku, pokud nebudou finanční prostředky programu vyčerpány už dříve.

Dotaci ve výši až 50% můžete získat na výměnu oken a dveří, zateplení obvodového pláště, střechy, podlah a stropů. Stejnou výši podpory můžete získat na výměnu kotle na tuhá paliva za ekologicky šetrnější zdroje, jako je tepelné čerpadlo, kotel na biomasu, krbová kamna a plynový kondenzační kotel. Podporována je rovněž instalace rekuperace i solárních panelů.

Pokud se chystáte stavět dům s velmi nízkou energetickou náročností, můžete požádat o příspěvek 350 000 Kč nebo 500 000 Kč v případě, pokud váš dům klade důraz na použití obnovitelných zdrojů energie. V obou případech musí mít rodinný dům instalovanou rekuperační jednotku.

V rámci programu Nová zelená úsporám můžete čerpat dotaci až 20% na zateplení obálky a výměnu oken u bytového domu a na výměnu neekologického zdroje tepla za efektivnější a ekologicky šetrný zdroj.

Podmínky programu Nová zelená úsporám

  • Na zpracování potřebné dokumentace získáte navíc podporu ve výši až 25 000 Kč u zateplení a výměny oken, až 5 000 Kč při výměně zdroje energie a až 35 000 Kč při výstavbě nízkoenergetického rodinného domu.
  • Dotaci můžete žádat i na dílčí opatření, podmínkou je snížení spotřeby energie vašeho domu alespoň o 20%.
  • O dotaci můžete žádat předem, v průběhu nebo po dokončení realizací podporovaných opatření. Zpětně lze dotaci získat na opatření, u kterých jsou faktury vystaveny po 1. 1. 2014 nebo po 1. 1. 2015.
  • Dotaci na zateplení a výměnu oken lze čerpat pouze u rodinných domů zkolaudovaných před 1. 7. 2007, při výměně zdroje tepla musel být původní zdroj používán alespoň jednu sezónu.
  • Dotaci na tepelné čerpadlo lze využít také při náhradě za elektrické vytápění.
  • Jestliže se váš rodinný dům nachází v Moravskoslezském či Ústeckém kraji, bude realizace vašich podporovaných opatření zvýhodněna navýšením dotačních částek o 10%.
  • O schválení žádosti se dozvíte do tří týdnů od podání žádosti a za další tři týdny od realizace vám bude dotace vyplacena.

Rádi vám pomůžeme s předprojektovou analýzou, se zpracováním projektové dokumentace, energetického posudku, žádosti o dotaci a s následnou komunikací se SFŽP.

Spočítejte si výši dotace

Ušetřete čas a využijte naši kalkulačku.

Zavoláme vám

Nevíte si rady? Nechte nám kontakt a my se vám ozveme.